Bodrum'un Yeni Stili

Adrenalin Patlaması Yaptıracak 25 Ekstrem Yaz Sporu

0 232

İnsanoğlunun adrenalin isteği ve macera tutkusu sürekli limitleri zorlayan yeni sporları ortaya çıkarıyor. Biz de limitlerin zorlandığı özellikle de yaz mevsiminde adrenalin patlaması yaptıracak 25 ekstrem yaz sporunu inceledik. Kaçına cesaretiniz var bilmiyoruz ama karar vermek yapmanın yarısıdır diyor, sizi bu maceraya başlamaya davet ediyoruz.

1- Volkan kayağı

volkan_kayagi_geziko

Nikaragua’nın Leon şehrinde bulunan yanardağ bölgesinde küllerin üstünde çılgın ve tehlikeli bir spor yapılıyor. İsmi volkan kayağı… 90 km’ye kadar hıza ulaşılabilen bu spor snowboard’un küller üzerindeki hali…

 

 

2-Ölüme meydan okuyan bir iniş: Dağ bisikleti

Mtb_jump_geziko

Tam donanımlı bir dağ bisikletiniz var ve onun hakkını verme girişimindeyseniz bunun için en iyi yer, “Ölüm Yolu” diye adlandırılan Bolivya. Doğal parkuru, engebeli araziyi görünce hayatta birkez yaşanacak türden bir tecrübe olduğunu anlayacaksınız.

 

 

3-Mağara dalışı

cenote-riviera-geziko

Okyanusta dalmak her ne kadar hala cazip gözükse de en yeni adrenalin kaynaklarından biri mağara dalışı.

Mağaraların içindeki mineraller, kristaller ve ışık kırılımları sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Özellikle bu konuda en iyi yerlerden biri dünyanın en derin mağaralarından olan Meksika Yucatan’da bulunuyor.

4-Sand surfing

sand-boarding-geziko

Kumulların üzerinde bir board’la tepelerden aşağıya indiğiniz bu zorlu spor için en iyi yerler arasından biri Dubai.

 

 

 

 

5-Bungee jumping

bungee_jumping_geziko

Vanuatu yerlilerinin dünyaya kazandırdığı uçuk bir spor olan Bungee Jumping günümüzde birçok ülkede yapılıyor.

Adrenalini tüm damarlarınızda hissetmek içinse bunu deneyebileceğiniz en çılgın yerlerden biri 233 metrelik Macau Kulesi veya Zambia’daki 111 metrelik Viktorya Şelalesi.

6-Zorbing

Zorbing_geziko

Bir tepeden koca şişme bir plastik topun içinde yuvarlandığınızı düşünün.. Büyük bir hızla…

Zorb olarak adlandırılan bu şişme dev küreler 40-50 km hızlara ulaşabiliyorlar. Midesi sağlam olan maceraseverler içinse adresler Guam ve ABD.

 

 

7-Wakeboard

wokeboard_geziko

Su kayağı ile snowboard arası bir tekneden çekilirken motorun yarattığı dalgalara karşı koyduğunuz bir spor. Yapılabilecek en iyi yerler arasında ise Akdeniz sahilleri yer alıyor.

 

 

 

8-Peynir yuvarlama

cheese_2238954b

İngiltere Gloucester’da 15.yy’dan beri yapılan peynir yuvarlama sporu İngilizlerin en yaralanmalı geleneklerinden biri.

70 derecelik bir tepeden yuvarladıkları peynir tekerlerinin ardından koşan sporcuların neredeyse hepsi yarışı yaralanarak bitiriyor. Yarışmalar Gloucester Cooper’s Tepesinde yapılıyor.

9-Skydiving

skydive_geziko

Paragliding ve hang-gliding’i unutun. 10 bin feet’ten tandem atlayışı yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bu atlayışı yapmak içinse en iyi iki yerden biri Byron Bay, Avustralya diğeri ise İsviçre Alpleri.

 

 

 

10-Kitesurfing

kitesurfing_geziko

Hem paraşüt hem paragliding hem de sörfün birleşim bir spor olan kitesurfing rüzgar ve dalgayı vücudunda hissetmek isteyenler için birebir…

Yapılması tavsiye edilen yerlerden biri Hawaii’deki Kailua Plajı diğeri ise Mısır’ın Akdeniz sahilleri…

Yorumlar
Loading...