Bodrum'un Yeni Stili

En Çok Yağ Yakan 12 Besin Kaynağı 

Yüksel Ünver

0 70

En Çok Yağ Yakan 12 Besin Kaynağı

Yağlarınızdan kurtaracak ve en etkili yağ yakıcı besinleri sizler için listeledik işte detaylar. Yediğimiz besinlerden bazılarının vücudumuza girdikten sonra yağ yakma özelliğinin daha fazla olduğu görülmektedir.

Bu besinleri tükettikten bir süre sonra bel bölgenizde bir incelme meydana geldiğini fark etmişsinizdir. Bunun yanında kalori oranlarının düşük olmaları sebebi ile de fazla kilolarınızı vermenizde size yardımcı olacaktır. Bu besinlerin bilinmesi oldukça yararlı olacaktır. Bir sonraki alışverişinizde bunlara yer vermenizi tavsiye ederiz.

En Çok Yağ Yakan Besinler Hangileridir?

1.Greyfurt yağ yakmaya yardımcı olur: 

Vücutta bulunan C vitamini yağ yıkımı bakımından önemlidir. Yağ yakmak istiyorsanız mutlaka C vitamini bol besinleri tercih etmelisiniz. Sabah uyandığınızda kahvaltınızı yapmadan önce yarım greyfurt yerseniz veya yemek yemeden yarım saat önce yerseniz bu size oldukça faydalı olacaktır. Kendinizi daha doygun hisseder ve önceki yemeklerde yediğiniz yemek miktarından daha azını yemiş olursunuz. Bu durumda kilo vermenize yararlı olacaktır.

2.Yağ yakıcı baharat Karabiber:

 İçerisinde bulunan piperin, vücudunuzdaki yağ hücrelerinin oluşumunu azaltma konusunda oldukça yararlıdır. Karabiberin içerisinde yer alan bu madde size iyi gelecektir. Ayrıca bu ürün metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. Kilo almak istemeyen fakat yemek yemeği seven kişiler için karabiberin bu faydası sevindirici bir haberdir.

 

3.Yağ yakıcı özelliği ile Tarçın: Kan şekerini seviyesini düşürerek vücudun şeker ayarlamasında rol oynar. Şekerli yiyecekleri seven insanlar için iştahlarını bastırmaların da oldukça önemlidir. Tarçının vücuda kolay girmesini sağlamak için çaya, kahveye veya yoğurta ilave ederek tüketmeniz vücuda alımı kolaylaştıracaktır.

 

4.Yumurta tok tutar: 

Vücuda bir çok yararı bulunan yumurtanın, kalorisinin düşük olması ve her bir tanesinde yaklaşık 7 gram protein olması vazgeçilmez bir besin olduğunun kanıtıdır. İçerisinde fazlasıyla yararlı besin bulundurur. Uzmanların yaptığı araştırmalara göre eğer kahvaltıda yumurta yiyen birinin günün diğer öğünlerinde daha az yemek yediği gözlemlenmiştir. Yine bu durumda kilo vermeniz açısından size avantaj olarak dönecektir.
5.Elma: 
Kilo vermeniz açısından meyveler vazgeçilmezimiz olmalılar. Meyveler damak tadımızı memnun eder ve sayısız faydaları bulunmaktadır. İçerdiği organik ve doğal olan şeker ile sizi tatmin ederek yapay şeker içeren gıdaları almanızdan uzak tutar. Sağlıklı beslenmenize yardımcı olur. Eğer elmayı kabuğu ile yerseniz içerdiği lif ve su içermesinden dolayı size tokluk hisse verecektir. Tok hissetmeniz halinde az yemek yiyecek ve kilo almaktan kaçınacaksınız.

6.Yeşil Çay: Bu çayın içerisinde bulunan fitokimyasal kateşin maddesi vücudun metabolizmasını hızlandırıp kilo vermeye faydalı olduğu tespit edilmiştir. Yeşil çayı sıcakken içmek daha yararlı olacaktır. Fakat vücudun yağıyla alakalı önemi pek belirtilmemiştir. Çayınızı içerken limon sıkarak ve bal da ekleyerek aynı zamanda daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

 

7.Yaban Mersini: Halkımız kek ve kreple yaban mersini besinini aldığını düşünmektedir. Bu oldukça yanlıştır. Çok yüksek oranda lif içeren bu besin,  antioksidan açısından da oldukça verimlidir. Yaban mersininin kalori miktarı çok düşüktür. Tam bir bardak yaban mersini yaklaşık 80 kaloriye denktir. Zaman zaman farklı bir lezzet arayışı içerisindeyseniz salatalarınıza yaban mersini eklemeniz oldukça lezzet katacaktır.

 

8.Badem: Kuruyemişler vücutta yağ kaybına yardımcı olurlar. Fındık ve badem içerisinde protein, lif ve sağlıklı yağlar ile kalbinizin düzenli çalışması adına çok önemlidir. Yaklaşık 23 gram badem (Bir porsiyon) vücudunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Bademin en önemli ve kolay özelliği yanınızda bulundurmanızda size zorluk çektirmez. Bir porsiyon kuruyemişinizi yanınıza rahatlıkla alabilir ve günlük ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

9.Kırmızı Biber: Bu besini yediğiniz an da yağ yıkımı hızlanacaktır. Kapsaisin maddesini içermesinden dolayı iştahı da bastırdığı söylenmektedir.

 

 

10.Kahve: Uzmanların yapmış oldukları araştırmalar sonucunda kahvede bulunan kafein vücudun metabolizmasını hızlandırdığını doğrulamışlardır. Dünya’da çokça sevilen bu besinin tüketilmesinin en başlıca sebebi de budur. Fakat sade içildiği durumlarda sizin yağ yıkımında etkili olur. Şeker ve krema gibi maddelerin kahveye ilave edilmesi durumunda yağ yıkımı olduğundan söz etmek oldukça güçtür. Ayrıca önemli noktalardan biri de fazla miktarda kafein almak vücudun dengesini bozmaktadır. Buna dikkatli davranmanızı öneririz. Bu sebeple günlük kahve miktarınız 3 bardağı geçmemelidir.

11.Kinoa: Halkımız arasında bilinen yanlışlardan biri de karbonhidratların kilo aldırmasıdır. Bu bilinen yanlış aslında tam olarak öyle değildir. Karbonhidrat türleri vücuda kilo aldırır. Kiona, protein bakımından zengin ve vücuda tokluk hissi veren besinler arasında yer alır. Diğer karbonhidrat türlerinden farklı olarak glisemik indeksi oldukça düşüktür. Bu şeker alımını yavaşlatan bir değerdir. Vücudun kan şekerini yükseltmediği anlamını taşımaktadır.

12.Sebzeler: Yağ yakmanızı kafanıza koymuşsanız sebzeyi mutlaka tüketmelisiniz. Sebzeler vücudu tok tutar. İnsanın mutlaka yemesi gereken sebzeler içerisinde lif ve besin doludur. Araştırmalara göre insan her gün 2-3 fincan miktarınca sebze tüketmelidir. Kilo vermek isteyen insanlar yemeklerinde bu besine çokça yer vermelidir.

Yorumlar
Loading...