Bodrum'un Yeni Stili

GRAMMY TRAVEL İLE EFSANE KARNAVAL TURU

Yüksel Ünver

0 57

GRAMMY TRAVEL İLE EFSANE KARNAVAL TURU

GTS Seyahat Acentalığı Organizasyon Turizm Ticaret Ltd. Şti. bünyesinde faaliyetine devam eden Grammy Travel, geleneksel Mostra Karnaval programını açıkladı.

Sakız Adası’nın geleneksel Apokries eğlencesi kapsamında bu yıl 43. Kez düzenlenecek olan Mostra Karnavalı Günümüzden yaklaşık 2 bin 500 yıl öncesine dayanan ve modern karnavalların temeli sayılan Dionysos Şenlikleri’nin devamı niteliğinde olma özelliği taşıyor.

1976 yılından bu yana her yıl kutlanan Pazar günkü Mostra karnavalında, korsan saldırılarına karşı kadın, erkek, yaşlı, çocuk topyekûn direnmesi sonucunda kazanılan zaferi de yaşatan ada halkı, karnavala katılan turistlerle birlikte muhteşem bir şenlik havasına bürünüyor.

Düzenledikleri tur hakkında bir açıklama yapan Grammy Travel’ın kurucusu Hafize Dilek Öz, Mostra Karnavalı’nın Sakız Adası’nın en büyük ve en bilinen karnavalı olduğunu belirterek, “Bu karnaval yüzyıllar öncesinden gelme bir gelenek. Sadece eğlence için değil, kültür anlamında da önemli bir etkinlik. Bu bakımdan ada dışından da birçok ziyaretçi geliyor. Burada canlandırılan Mostra âdeti korsanlarla ilgili çok çok eski bir gelenek. Adalar uzun yıllar korsanlar tarafından zulüm altında kaldığından, karnavalın başında eskiden yaşayanların kendilerini nasıl savundukları mizansenler ile anlatılıyor. Biz de bu olağan üstü karnavala Bodrum’dan karnaval tarihleri olan 9 ve 10 Mart için, Sakız Adası’na bir tur düzenledik.“ Dedi.

Hafize Dilek Öz, Grammy Travel’ tarafından Mostra Karnavalı için düzenledikleri tur programını da şu şekilde anlatıyor;

09 Mart Cumartesi Sabah saat 08:30 da Çeşme Ulusoy Limanında buluşuyoruz bilet ve pasaport kontrollerinden sonra 09:30 da hareket edecek olan Hızlı Katamaranımız ile adaya hareket ediyoruz yolculuğumuz sadece 20 dakika sürmektedir. Gümrükte rehberimiz sizi karşılayacaktır. Gümrük işlemleri ardından otelinize transferiniz gerçekleşecektir.

Sakız adasının “Unesco” tarafından da koruma altında olan 3 köyüne (Armolia – Pirgi – Mesta) gerçekleştirdiğimiz ada turu programımız aşağıda ki gibidir.

Mastichoria (Sakız ağaçlarının bulunduğu bölge)

Armolia (seramik köyü), Pirgi (Geometrik desenli evleriyle ünlü Orta çağ köyü), Mesta (Cenevizlilerden kalma antik bir labirent köy), Limenas (Balıkçı köyü) yemek için mola verilecektir. Yemeğin ardından, otele transferiniz gerçekleştirilecektir. Rehberimizin belirteceği saatte lobide buluşma ardından tavernaya transferimiz gerçekleşecektir. (20:30 yerel saat)Deniz mahsullü menü ve limitsiz içki dâhildir.

 

10 Mart Pazar günü, otelinizde alınacak kahvaltı sonrası check out işlemlerinizi tamamlayıp, 10:30 (yerel saat) rehberimiz ile lobi de buluşup, Karnaval turumuza başlıyoruz.

Öncelikle otobüslerimize rehberimiz eşliğinde, Karnavalın gerçekleşeceği Thymiana Köyüne doğru hareket edeceğiz.

Thymiana, kırmızı dekorasyon taşı ile ün yapmış, Sakız Adasının büyük ve güzel köylerinden biridir. Merkezinde ki Agios Efstritos Kilisesi karnavalın merkezlerinden biridir.

Mostra’nın karnaval tarihi asırlar öncesine, Ortaçağ’ a, korsanların Ege de kol gezdiği zamanlara dayanmaktadır. Şehre yakın bir köy olan, Thymiana’ lıların eğlendikleri bir Pazar günü, korsanlar adaya saldırmıştır. Korsanların geldiğini öğrenen halk, sık sık maruz kaldıkları korsan saldırılarından bıkmıştır, eğlencenin verdiği coşku ile korsanlarla savaşacak cesareti toplayarak, onlarla mücadele etmişlerdir. Köylüler bu kez korsanları yenmiş, savaşın galibi olmanın verdiği heyecanla korsanları orada Mostralamışlardır;  yani “asmışlardır”. Ve her sene olanların unutulmaması için, birlik ve beraberliği temsil eden bu anlamlı gün kutlanmaya başlamıştır.

Mostra Günü; ada halkı ve özellikle Thymianalılar, Ortaçağ’ a ait kıyafetler ile her türden kostümün ve maskenin kullanıldığı eğlenceli bir panayır olarak, çeşitli ikramların yer aldığı yerel bir bayram havasında kutlanmaktadır. Özellikle korsanlarla ada halkının mücadelesinin canlandırıldığı “ Talimi “ Halk oyunları, karnavalın en eğlenceli bölümlerindendir.

Konuksever Sakız Adası halkının, daha eğlenceli hale getirdikleri bu Karnavalı hep birlikte seyredecek, yemek molasını da bu köy meydanında vereceğiz. Rehberlerimizin belirteceği buluşma saatinde (15:00 yerel saat) ise otobüslerimiz dönüş için Sakız limanına hareket ediyoruz.

Hızlı katamaranımız ile sadece 20 dakika sürecek olan keyifli bir yolculuk sonrası Çeşme limanına dönüş yapıyoruz.

Özenle ve titizlikle hazırladığımız programımızda bizlerle beraber olduğunuz için mutlulukla, bir başka programımız da görüşmek üzere ayrılacağız.

Yorumlar
Loading...