Bodrum'un Yeni Stili

Tam buğday Ekmeği Nedir Nasıl Yapılır Faydaları nelerdir?

Style Bodrum

0 7

Tam buğday Ekmeği Nedir Nasıl Yapılır Faydaları nelerdir?

Tam buğday Ekmeği Nedir Buğday ekmeği Nasıl Yapılır Faydaları nelerdir

 

Son yıllarda beyaz ekmekten uzak durmamız konusunda çok uyarı aldık. Beyaz ekmek, kan şekerini hızlı yükselttir ve daha çabuk acıktırır. Fakat, tam buğday ekmeği buğdayın bütün olarak öğütülmesi ile oluşan undan yapılır. Böylece başta sinirim olmak üzere pek çok konuda vücudumuza destek vermektedir.

TAM BUĞDAY EKMEĞİ NEDİR?

Tam buğday ekmeği, buğdayın tam olarak öğütülmesi ile oluşan undan yapılır. Buğdayın, dış kabuğu kepektir. Kepek lifli olan kısımdır. Endosperm, buğdayın yaklaşık %80’idir. Nişasta açısından en zengin olan kısımdır. Rüşeym, buğdayın çekirdek kısmıdır. B1, B6 ve B9 vitamini, lif açısından zengindir. İçeriğinde aminoasit, vitamin, mineral, omega3 ve omega 9 yağ asidi vardır. Tam buğday ekmeğinde, kepek, endosprem, rüşeym vardır. İşte, bu nedenle çok sağlıklıdır.

Tam buğday ekmeğinin beyaz ekmekten farkı nedir?

Beyaz ekmek, buğdayın endosperm denilen bol nişasta ve karbonhidratlı kısmından üretilir. Bu da pek çok besin öğesindense, raf ömrü uzun olan ekmek demektir. Karbonhidrat açısından zengin olması, kan şekerini hızlı yükseltmesine, insülin direncinin artmasına ve fazla şekerin yağa dönüşmesine neden olur.

Tam buğday unundan yapılan ekmek ise, yüksek lifli olduğundan sindirimi yavaşlatır ve uzun süre enerji verir. Kan şekerinde yükselme ve alçalma olmaz. Vitamin, mineral açısından beyaz ekmeğe göre çok daha zengindir.

TAM BUĞDAY EKMEĞİNİN FAYDALARI

Lif

Tam buğday ekmeğinde bol lif vardır. Lif, sindirimi yavaşlatır ve sağlıklı sindirim sistemi yaratır. Kan şekerini yükseltmediğinden uzun süre tok tutar. Kabızlığı önler, kötü kolesterolü düşürür, kilo verdirir.

Kan şekeri

Tam buğday ekmeği, kan şekerine çok az bile olsa etki eder. Yemekten sonra aldığımız gıdalar basit şekere dönüşür. Kan dolaşımına giren bu şeker, hücrelere enerji olarak depo edilir. Şeker oranı yüksek olan yiyecekler, kan şekerini hızlı yükseltir ve yedikten hemen sonra tekrar acıkmaya neden olur. Düşük şeker oranlı yiyecekler ise, emilimi uzun olan yiyeceklerdir. Uzun süre acıkmamanızı sağlarlar. Tam buğday ekmeği düşük glisemik endekse sahip yiyeceklerdir.

Vitamin ve mineraller

Tam buğday ekmeğinde, B1, B2, B3 ve B9 vitamini vardır. Beyaz ekmekte bu vitaminler yoktur. Ayrıca içeriğinde E vitamini, magnezyum, demir, selenyum, potasyum ve antioksidanlar vardır.

Tam buğday ekmeğinin diğer faydaları

Felç riskini düşürür, diyabet riskini düşürür, kalp hastalıklarına karşı korur, kilo almayı engeller, astım riskini düşürür, kabızlığı engeller, kolon kanseri riski düşer.

Tam buğday unu ekmeği çavdar ekmeği esmer ekmek kaç kalori ve faydaları

Yorumlar
Loading...